Ustawa Za życiem
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Promnie informuje, iż w dniu 01.01.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 04 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Od 1 stycznia 2017 r., z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługiwać będzie prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, przyznawanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016, poz. 1860).
Zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie zostanie pozostawiony bez rozpoznania.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. 2016 poz. 1860),
- Rozporządzenie z dnia 21 grudnia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz.U. 2016, poz. 2234).
Jednorazowe świadczenie przysługuje w związku z urodzeniem żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Świadczenie w wysokości 4 000 zł przysługuje niezależnie od dochodu:
- matce lub ojcu dziecka;
- opiekunowi prawnemu dziecka;
- opiekunowi faktycznemu dziecka.
Warunki przyznania jednorazowego świadczenia:
- złożenie wniosku w terminie 12 miesięcy od urodzenia dziecka;
- posiadanie przez dziecko zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę – wystawione przez lekarza posiadającego umowę z NFZ o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza z II stopniem specjalizacji lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii zatrudnionego w przychodni mająca umowę z NFZ;
- posiadanie zaświadczenia potwierdzającego fakt przebywania matki pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży ( zgodnie z wzorem umieszczonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 roku – Dz.U. 2010, poz. 1234).
Ważne!
Jednorazowe świadczenie przysługuje również na dzieci urodzone w 2016 r., jeżeli wniosek o przyznanie w/w świadczenia zostanie złożony w terminie 12 miesięcy od urodzenia dziecka.
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, gdy:
- Dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich;
- Dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;
- Dziecko urodziło się martwe;
- Na dziecko przysługuje jednorazowe świadczenie lub o podobnym do niego charakterze za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowią inaczej;
- Wniosek złożony jest po terminie tj. po upływie 12 miesięcy od urodzenia żywego dziecka.